İzmir’de TEOG’un İptali İçin Dava!

İzmir’de TEOG’un İptali İçin Dava!

26 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen TEOG sınavında soruların hatalı olması nedeniyle sınavın yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.

Av. Uğur Güler, 26 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen TEOG 8.Sınıf  Fen ve Teknoloji Dersi Merkezi Ortak Sınavı A kitapçığında 9, B kitapçığında 7, C kitapçığında 11, D Kitapçığında 10 no ile verilen sorunun İptali için Ankara 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. 

Av. Uğur Güler, sorunun iki doğru cevabı olması nedeniyle iptali gerektiğini ileri sürdü.

Av. Uğur Güler,  İdare, birçok gencin hayatını doğrudan etkileyecek bu tarz işlemlerinde son derece özenli olmalıdır. Kişiler hata yapabilir; ancak devlet hata yapar ise bunun telafisi mümkün olmaz. Birçok aile, çocuklarını hayata hazırlayabilmek için varını yoğunu ortaya koyuyor. Bu çocuklar senelerce at yarıştırılır gibi sınavlara hazırlandırılıyor. Çocukluğunu yaşayamadan sınavlara boğulan bu çocukların, en azından hatasız bir sınava girebilmeleri en tabii haklarındandır. Bütün bu emek ve çabanın boşa gitmesi kabul edilemez.Telafisi imkansız zararlar doğma ihtimalinin çok yüksek olması ve hukuka aykırılığın açık olmasını da birlikte gözeterek yürütmeyi durdurma talep ettik.” dedi.

HATASIZ BİR SINAVA GİREBİLMEK ÇOCUKLARIN HAKKIDIR

İzmir Barosuna kayıtlı Alaşehirli Av.Uğur Güler, açtıkları yürütmenin durdurulması talepli dava hakkında şu açıklamaları yaptı;

İdare, bir çok gencin hayatını doğrudan ilgilendirecek bu tarz işlemlerde son derece düzenli olmalıdır. Kişiler hata yapabilir ancak devlet hata yapar ise bunun telafisi olmaz. Birçok aile, çocuklarını hayata hazırlayabilmek için varını yoğunu ortaya koyuyor. Bu çocuklar senelerce at yarıştırılır gibi sınavlara hazırlandırılıyor. Çocukluğunu yaşayamadan sınavlara boğulan bu çocukların, en azından hatasız bir sınava girebilmeleri en tabi haklarındandır. Bütün bu emek ve çabanın boşa gitmesi kabul edilemez. Telafisi imkansız zararların doğma ihtimalinin çok yüksek olması ve hukuka aykırılığın açık olması ile birlikte gözeterek yürütmenin durdurulması talepli dava açtık” belirtti.

http://www.adaletbiz.com/gundem/izmirde-teogun-iptali-icin-dava-h21930.html

 


 

Alaşehir’li Avukat Uğur Güler, TEOG sınavındaki bir sorunun iki cevabının da doğru olması gerekçesiyle Ankara 2. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

26.11.2015 tarihinde gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı(TEOG) sınavında Fen ve Teknoloji bölümündeki “Keçili” sorunun iptali nedeniyle Ankara 2. İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması talepli dava açıldı.

İzmir Barosu’na kayıtlı Alaşehirli Avukat Uğur Güler, A kitapçığındaki 9, B kitapçığındaki 7, C kitapçığındaki 11, D kitapçığındaki 11 no’ lu ile verilen sorunun “iki cevabının da doğru olmasını” ileri sürerek sorunun iptali için dava açtıklarını belirtti.

İptali istenen sorunun C şıkkının da doğru olması gerektiği, çünkü 2012 MEB Öğretmen Klavuzu 42.Sayfa ve 20 no’ lu etkinlik kısmında ilgili sorunun soru kalıbındaki örneğin genetik mühendisliği kapsamında olduğu belirtildi. Bu doğrultuda öğrencilerin bu soruya doğru cevap olarak C şıkkını da işaretlediklerine dikkat çekildi.

http://alasehirdegundem.net/teog-sinavin-da-hatali-soru-davalik-oldu/